İKSİRLİ ÇİFTLİK DOĞAL ŞEKER PANCARI PEKMEZİ 370GR (dcu20185733)

₺19,50 'den başlayan taksitlerle

370GR 

Doğal Şeker Pancarı Pekmezi:

Pek çoğumuzun  tanımadığı Doğal Şeker Pancar Pekmezinin faydaları saymakla bitmez aslında. Vücut direncini artırması, yüksek tansiyonu düşürmesi, mide ekşimelerini gidermesi , içerdiği minerallerle, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ihtiyaçlarını gidermede yardımcı olması hemen aklımıza geliverenler.Vücut direncini yükselttiği bilinen pancar pekmezi özellikle kış aylarında  enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.  Halsizlik ve güçsüzlüğe iyi gelir, Kalori sağlar. Enerji verir. Pancar pekmezinin tadını ve yararlarını bilen yöre halkı her yıl zahmetine katlanarak pancar pekmezini yapar, sofrasından eksik etmez.

 Geleneksel yöntemlerle hazırlanan pancar pekmezi ile yöresel tatlılar da yapılır. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş pekmezli bir tatlının tarifini verelim. Hem bu  güzelim tatlı yeniden hafızalarımızda canlansın hemde sofralarımız da hakettiği  yere yeniden kurulsun.

Köle hamuru tatlısı:

 · 1 su bardağı su

· 1,5 su bardağı un

· tereyağ

· 3 bardak pekmez

 Suyu bir tencereye koyun kaynayınca unu azar azr ekleyerek karıştıra karıştıra pişirin. Katı bir hamur elde edince ocaktan alın.Kaşıkla küçük toplar alarak tepsiye yan yana dizin. Ayrı bir yerde kızdırılan tereyağını hamurların üzerinde gezdirin. Pekmezi hamurların üzerine dökün. Arzuya göre dövülmüş ceviz ile süsleyin.

Afiyet olsun